0 Shares 9469 Views

Menej známe výrazy a terminológia v pokri

jan 29, 2017
0 9470

Všetci poznáme základné výrazy v pokri ako freeroll, bad beat, bankroll, tilt a fish. Tieto pokrové termíny sú najmä známe pokrovým vyplakávačom. Zložitejšia terminológia ako implied odds, equity, angle shooting, semi-bluff alebo edge je tiež známa všetkým poker regom a online grinderom. Existujú ale slová, ktoré sú menej známe, ale v iných krajinách patria medzi stále a zaužívané pokrové frázy počas hry.

Sú to anglické slová, a preto sa s nimi na našej slovenskej scéne ani nemáme veľmi kde stretnúť. Vybrala som najzaujímavejšie výrazy, ktoré pomenúvajú činnosti, alebo jednotlivé prvky samotnej hry. Vedeli ste, že?


Napríklad slovíčkom ADVERTISE sa označí zámerné blufovanie uvoľneným vsádzaním. Hráč chce zámerne získať na stole image slabého hráča, ktorý bezhlavo vsádza. Účelom je teda jeho vyprovokovanie protihráčov k stávke. Ďalším zaujímavým slovom v pokri je slovo CRIPPLE. Tentokrát, ale nie je spojené s fyzickým zdravím, ani sa Vám nikto nesnaží nadávať. Znamená, že máte väčšinu alebo všetky karty, ktoré sú aktuálne spojené s boardom. Napríklad: Ak máte pár queens a ďalšie dve queeny sú na flope, tak ste doslova “zmrzačili deck”.

Slovíčko COUNTERFEIT (falšovaný) znamená, že vaša handa stratí hodnotu, kvôli kartám na boarde. Príklad: Máte 65 a na flope sa objaví 7-8-9, takže máte postupku. Na turn prichádza 6 a tá “counterfeited” vašu kombináciu a urobila ju takmer bezcennou. Najlepší príbeh je aj tak, ten s párom dvojok,že?

DOUBLE BELLY BUSTER – u nás veľmi dobre známy double gutshot, čiže nedokončená kombinácia 5 kariet postupky, ktorá síce nie je otvorená na oboch stranách, ale na dokončenie aj tak pomôžu dve karty s rôznou hodnotou. U nás sa s týmto výrazom v kasínach veľmi nestretávame.


FOUL je označenie pre ruku, ktorá nemôže byť hraná z toho či onoho dôvodu. Hráč s foul hand si nesmie robiť žiadny nárok na akúkoľvek časť banku. Príklad: Hráč skončil s tromi kartami po flope, takže dealer deklaroval jeho ruku za foul hand. DRILLER alebo u nás známy výraz pre loose hráča. (Hráč, ktorý často vsádza a navyšuje). Slovo FLINGER je zase označenie pre bláznivo a divoko hrajúceho hráča.

GAP (medzera), kde chýba karta do postupnosti. Napríklad karty 7-9 sa označujú ako 1-gapper, karty 6-9 ako 2-gapperLEGITIMATE HAND, výraz pre silnú kombináciu, ktorá nie je bluf. Veľmi zaužívaný výraz vo svete pokru! BLIVIT, RUBISH, TRASH, označia všetky bezcenné kartové kombinácie. Pridala by som ešte aj írske shite, odvodené od britského SHIT!


OVERCALL – urobiť call stávke, ktorú už dorovnal jeden, alebo viac hráčov na stole. PAY OFF znamená dorovnať stávku, kde ten kto vsadil reprezentuje handu, ktorú nedokážete poraziť, ale pot je dostatočne veľký na to, aby ste si svoj call ospravedlnili – odôvodnili. Typický príklad je, keď callnete so svojim top setom spoluhráča, ktorý svoju ruku zahral presne tak ako by mal hotovú farbu z flopu.

Rovnaká kombinácia, ktorú hráč dostane v ďalšej hre kvôli zlému zamiešaniu kariet sa nazýva GHOST HAND.


Pomenovanie pre flop pripadne celý board, ktorý sa zdá, že nepomohol nikomu vylepšiť svoju kombináciu. Napríklad: Flop J-5-2 by vyzeral ako RAGGED flop. SMOOTH CALL, často znamená akési slow playing silnej kombinácie. Flopnete nuts flush, ale iba dorovnáte súperovú stávku, aby ste ho zbytočne nevyhnali s potu.

Na záver si dáme pokrový výraz TOKE (zaužívaný hlavne v USA), alebo pre dealerov naobľúbenejšie slovíčko TIPS, ktoré znamená stále to isté a predstavuje veľkú väčšinu príjmov pokrového dealera. Tak nezabúdaj pravidelne tokovať dealerom aj ty :-)!

 

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.