0 Shares 7743 Views

Gambling, zábava, alebo závislosť?

nov 02, 2016
0 7744

Ľudia, ktorí nepracujú v kasínach majú väčšinou vo všeobecnosti skreslenú predstavu o hazarde. Ak si niekto príde do kasína zahrať príležitostne, neznamená to hneď, že má gambling problém. Všetko spočíva v kontrole samého seba, minutej sume peňazí a individuálnej finančnej situácii jednotlivca. Súhlasíte?

Pravdou je, že gambling už zničil milióny životov a doviedol ľudí k samovraždám. Gamblerstvo je horšie ako alkoholizmus, pretože má oveľa rýchlejší a nepozorovanejší spád na dno. Počas jedného mesiaca môžete skončiť zruinovaný na ulici a stať sa bezdomovcom. Videla som ľudí prehrať svoje domy, autá, reštaurácie. Opustili svoje rodiny, prácu a nekontrolovateľne sa zadĺžili. Problém s gemblerstvom začína stratou kontroly nad hraním. Všetko sa to valí ako nezastaviteľná vlna tsunami. V hlave je len jedna myšlienka, a to kde získať ďalšie peniaze na hazard.

Gemblerstvo vás požiera zľahka a pomaly. Väčšinou to začne rekreačnou hrou a ak dovolíte, tak vás nepozorovane po kúskoch pohltí. Prebudenie do reality nastane, až keď sú dôsledky nezvratné a také veľké, že je ich nemožné ignorovať. Nezaplatený nájom, účty, dlhy a prázdna chladnička! Okrem vnútorného nepokoja a neustálej nervozity sú tu aj ďalekosiahlejšie následky. Škrípajúce partnerské a rodinne vzťahy, alebo pomaly rozpadávajúce sa priateľstvá. Nehovoriac o pocitoch depresie, zlosti a samovražedných sklonoch. Gembler sa nevyhne ani zdravotným problémom, ktorými sú hlavne nespavosť, chronické migrény, žalúdočné problémy spojené s neustálym stresom.

Môžem skonštatovať, že 99% krupiérov prepadne hazardu. Je to akási nežiadúca choroba z povolania, ktorá sa v kasíne šíri ako chrípka. Prečo to tak je? Krupiér denno-denne vidí, ako sa  v kasíne dajú ľahko vyhrať obrovské sumy peňazí. To všetko iba jedným zatočením guličkou na rulete. Peniaze strácajú svoj význam a hodnotu. Stanú sa iba plastovými koliečkami, ktoré treba rozmiestniť na čísla. Pokušenie je obrovské a vidina výhry tiež!

Psychológia reálnych peňazí premenených na farebné žetóny tu 100% spĺňa svoj účel. Dlhé roky v tomto nezdravom prostredí zohrajú svoju rolu dokonale. Stávate sa nenápadne chytení v sieti gemblingu! Každý krupiér sa časom premení na gembléra!
rich-gamblers-featured

Závislosť na hazardných hrách je brutálna a veľmi deštruktívna záležitosť. Táto závislosť nerozlišuje. Ak máte sklon k hazardu a prekročíte tu neviditeľnú čiaru, stanete sa veľmi ľahko gemblerom. Môže sa objaviť u každého! Nezáleží na tom, či ste bohatí alebo chudobní, vzdelaní alebo nevzdelaní.

Každému spôsobí rovnaké trápenia, ako aj mentálnu nestabilitu a finančné devastácie, ktoré môžu trvať roky.

Ako navždy prestať?

Nie je to vôbec ľahké! Sú  tu však spôsoby ako sa snažiť pomôcť sám sebe predtým, ako s tým všetkým nadobro sekneš!

Keď ti myšlienky zablúdia znovu na hazard, spomeň si na ten pocit, keď si prehral veľa peňazí v kasíne, on-line, alebo na športových stávkach. Skús opäť precítiť ten zlý pocit prázdnoty a hnevu, ktorý si mal na druhý deň ráno. Chceš to opäť prežívať?

Keď sa ráno zobudíš, urob rázne rozhodnutie, že dnes nebudeš gembliť. Sľúb to hlavne sám sebe. Naplánuj si svoj deň veľmi štruktúrovaným spôsobom, aby si nemal veľa voľného času na vstup do  kasína.

Nájdi si záujmovú aktivitu, aby si nemyslel na hranie. Choď cvičiť, nakupovať, choď do kina, alebo von s priateľmi. Zamestnaj svoju myseľ niečím iným ako je len myšlienka na hazard v kasíne.

Vygoogli si o závislosti na hazardných hrách. Zisti aký si typ hazardného hráča! Pozri sa sám na seba do zrkadla a spýtaj sa sám seba, či pred niečim utekáš v svojom živote, alebo len potrebuješ adrenalín? Čo sú spúšťacie mechanizmy?

Sám to nezvládneš? Zúčastni sa anonymného stretnutia so skupinovou podporou. Nájdeš tam podporu odborníkov, ako aj ostatných hráčov, ktorí chcú tiež prestať s hazardom. Trápne? Nie, profesionálne! Zdôver sa s problémom najbližšej rodine. Určite ti budú chcieť pomôcť!

Popros člena rodiny, aby ti spravoval financie. Ak nemáš pri sebe peniaze, alebo kreditné karty, budeš menej náchylný k hazardovaniu. Nechaj si pri sebe iba malú hotovosť. Pokušenie z utrácania peňazí sa tiež zmenší!

Napíš si na papier ako ti tvoj problém hazardných hier ovplyvnil tvoj život negatívnym spôsobom. Páči sa ti, čo píšeš? Ako sa tvoj život zmení k lepšiemu, keď bude bez hazardných hier?

gambling-addiction-2

Existuje zaujímavá stránka hrajsrozumom.sk. Je to linka pomoci pre problémy s hraním. Na stránke sa nachádza aj test, kde si môžete vybrať základný, alebo rozšírený test závislosti.

Neprehraj si život, hraj zodpovedne…  logo

 

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.