Steve „Zee“ Zolotow, aka The Bald Eagle, je veľmi úspešný pokrový hráč viac ako 35 rokov. Je držiteľom dvoch WSOP náramkov a má viac ako dva milióny v turnajových výhrach, takže mu už nič nebráni pobrať sa do pokrového dôchodku. V súčasnej dobe venuje väčšinu svojho času hraním cash games v Las Vegas, alebo trávi čas v jednom zo svojich obľúbenych barov v centre New Yorku.
Pre lepšiu predstavivosť v čom jeho stratégia spočíva, Vám opíšem dve rôzne situácie. Hráč A je na BB. Traja hráči za ním Limpnú, SB zahodí, a BB iba checkne. Každý hráč na stole je deepstack. Flop je Q♠J♠8♠.
Príklad 1: Steve má K♠Q♥. To mu dáva najvyšší pár s dobrým kickerom a draw na K♠high flush. Vzhľadom na to, že samozrejme nechce dať svojim súperom turn zadarmo, rozhodne sa staviť a dostane dva cally. Automaticky sa tu hneď naskytne obava už z hotovej farby, prípadného setu, dvoch párov, alebo AQ a možné vyššie draw na farbu a postupku.
Bez ohľadu na to čo príde na turn, bude sa snažiť byť nesmierne pozorný k jeho spoluhráčom. Vie, že bude mať veľmi ťažké rozhodnutie či má staviť, koľko má staviť a tiež musí posúdiť fakt čo bude robiť, ak dostane raise. Turn je veľmi dôležitý, a preto bude svojich súperov sledovať veľmi obozretne. Bude premýšľať o ich možných kombinaciach. Chce prekonať svoju neznalosť o ich kartách a prísť na to, či turn bol pre nich dobrou kartou. Nevšímavosť tu nemá žiadny priestor!
Príklad 2: Tentokrát má 10♠9♠. Preflop akcia a flop je rovnaký ako v prvom príklade. Má straight flush. Jeho kombinácia je najlepšia a zostane najlepšia. Nezáleží na tom, čo jeho súperi držia alebo, čo príde na turn, pretože vždy vyhrá. Opäť platí, že sa rozhodne staviť a dostane dva cally. Typický hráč sa v tejto situácii vôbec nesnaží prísť na to, čo jeho súperi držia, alebo aký turn by im mohol pomôcť. V tomto prípade mu jeho neznalosť súperových kariet vôbec nevadí a je maximálne nevšímavý. Nesnaží sa dozvedieť viac informácií. Vie, že má nuts, takže aký rozdiel to znamená pre súperové karty?
Čím lepšie zanalyzujete súperovú kombináciu, tým lepšie!
Neuvedomujete si, že robíte obrovskú chybu a to z dvoch dôvodov.
Po prvé: Nedostatok premýšľania v tejto situácii a unáhlená akcia bet, call, alebo raise súpera, okamžite odzrkadlí jasnú skutočnosť, že si až priveľmi veríte a držíte silnú kombináciu. Občas stojíme aj proti normálne premýšlajucemu súperovi, ktorý vyzerá, že bude hrať veľmi nedbalo. To je tiež často znak toho, že má nuts alebo drží silné karty.
Po druhé: treba si uvedomiť fakt, že je veľmi ťažké flopnúť neporaziteľnú kombináciu! Keď sa tak stane, budete chcieť, aby ste z nej získali maximum a toto si vyžaduje snahu prísť na to, aké sú karty vašich súperov a taktiež, či im turn pomohol vylepšiť ich handu. Čím lepšie sa Vám podarí zdiagnostikovať súperovu ruku, tým lepšie pre váš plán ako od nich získať maximálne množstvo peňazí!
Ak si myslíte, že sú iba na draw, nestavte veľa, lebo ich prinútite zahodiť. Ak si myslíte, že majú dobrú ruku ako napr.dva páry alebo set, snažte sa ich presvedčiť, že blafujete a môžte skúsiť aj minimálny check-raise, ktorým vytvoríte pascu. Flopnutý set sa vo väčšine prípadov bude snažiť hráč vylepšiť na fullhouse na zvyšných dvoch streetoch. Ďalšiu stávku tiež získate od niekoho, kto sa rozhodol pre floating na flope v nádeji, že sa mu podarí ukradnúť pot na turne. Nech sa teda stane čokoľvek, nespadnite do vlastnej pasce a neignorujte, čo sa deje okolo vás.
Vždy venujte pozornosť tomu, čo sa deje pri stole. Pokúste sa zistiť, čo si myslíte, že vaši súperi majú a o čo sa snažia. Nemusíte sa zásadne sústrediť na každú ruku, keď ste sa rozhodli zahodiť. Vo všeobecnosti to určite stojí za tú námahu. Ako sa môžete dozvedieť viac o správaní svojich súperoch, ak sa ich nebudete vedome snažiť sledovať? A zaujímať sa o to, ako sa mení ich vzorec správania v jednotlivých situáciach za stolom? Ako hráči pri live hre nemáte možnosť využiť žiadny tracking softwer, ktorý by vám pomohol odhaliť zámery spoluhráčov, a preto detailné pozorovanie je základom k úspechu a k profitovaniu v pokri.
Leave a Comment