0 Shares 9368 Views

Umenie Bluffu: Blafovať, alebo neblafovať?

dec 27, 2016
0 9369

Úspešne vyblafovať svojích spoluhráčov v pokri je naozaj umením. Prečo? V pokri poznáme tri druhy bluffov. Začnime od začiatku s tým najťažším možným druhom blafovania tzv. Stone-cold bluffom (povie sa mu aj pure, alebo naked bluff, u nás je tento výraz nezaužívaný).

Slávny profesionál a autor viacerých kníh o pokri Dan Harrington popisuje tieto bluffy ako “temné útesy tunela”. Všetko, čo vidíte, je svetlo na konci tunela. Nemáte tušenie, čo sa vlastne deje okolo vás. A má pravdu!

Toto sú presne tie typy Bluffov, prečo si ľudia myslia, že poker je z nich “vyrobený”. V skutočnosti to ale nie je nikdy dobrý nápad, aby ste bluffovali týmto štýlom. Aj keď sa to možno nezdá v pokri existuje veľmi málo stone-cold bluffovania. Ak očakávate, že tento druh bluffovania bude ziskový, musíte pochopiť úplne všetko, čo sa deje počas konkrétnej handy, vrátane myšlienok a plánov vášho súpera. Je to hra na vysokej úrovni ponechaná len pre tých najlepších. Iste, nemusíte hrať proti hráčom na vysokej úrovni a ani ním byť. Môžete skúšať stone-cold bluffovať Jožka z Hornej-Dolnej. Nečudujte sa, ale potom jeho argumentu: “To som už musel dať, mal som to aj vo farbe!”. Jožko totiž nechápe váš triple-barrel-stone-cold bluff. Ak mu to začnete vysvetľovať, bude si myslieť, že je to názov miešaného nápoja.

Existuje množstvo rôznych typov pokrových hráčov, a preto je dôležité vybrať si toho správneho súpera na bluff. Ako hovorí nepísané pokrové príslovie:

Je jednoduchšie blafovať dobrého hráča ako toho zlého!

Medzi najväčší zdokumentovaný stone-cold bluff sa považuje bluff Brad Bootha proti Phil Iveymu v tretej sezóne High Stakes Poker. Brad aka “Yukon” bol viac-menej drawing dead s 4♠2♠ (gutshot a magické runner-runner backdoor dva páry). Šialeným 300k betom do asi 50k potu prinútil Iveyho zahodiť jeho pocket Kings na 37♠6 flope. Jeho ruka nemala skoro vôbec žiadnu hodnotu stáva sa dokonalým učebnicovým príkladom stone-cold bluffu. Brad si bol vedomý, že jediný spôsob ako môže vyhrať túto ruku je, že Ivey zahodí.

Pozrite si analýzu Brada a jeho bluffu proti Philovi Iveymu vo videu:

Mojimi najobľúbenejšími bluffmi sú nepochybne Quick bluffsSemi-bluffs. Quick bluffy majú vysokú očakávanú mieru úspechu a hlavne malou stávkou s minimálnym rizikom vyhráte malé až stredne veľké poty. Odmena je vždy zisková.

Príklad: Traja hráči check na flope QQ8♠ ste na rade z pozícii, nebol tu žiadny pre-flop raise a vyzerá to, že nikto nemá o pot záujem. Sú tu len dve možnosti a to: Niekto má queen a stavil na tichý slowplay, alebo nikto nemá queen a každí je pripravení zahodiť. Veľkosť potu je príliš malá, aby to stálo za hero call. Toto je pozičná stávka a má za úlohu vyhrať pot, bez ohľadu na silu vašej handy.

Ďaľšie Semi-bluffy sú jednoznačne kľúčovou súčasťou pokru. Ak ale semi-bluffujete zakaždým, keď máte veľké draw, budete rovnako okato čitateľný ako Jožko, ktorý nevie koľká bije.

Príklad: Rozhodnete sa pre pre-flop raise s A♠Q♠ a dostanete dva cally. Na flope K83♠ nemáte nič okrem nuts flush draw a dvoch over cards. Prvý hráč checkne a druhý betne ¾ potu. Ak navýšite súperov bet, hovoríme o semi-bluffe, kedže technicky nemáte nič a ste behind za každým malým párom. V skutočnosti, že máte flush draw a najlepšie over cards ale znamená, že máte veľa legitímnych spôsobov, ako vyhrať tento pot na showdowne. Vaša ruka má hodnotu na tento polovičný bluff. V ideálnom prípade váš súper zloží a budete mať pot. Ak bet dorovná je tu šanca, že budete mať nuts už na turne.

Kedy bluffovať?

Blafuj iba vtedy, keď stojí za to pot. Neblafuj často do multi-player potov. Zabudni na stone-call bluffy z posekaných EPT videí na youtube a radšej viac semi-bluffuj, najlepšie vždy z pozície. Skús limitovať svoje blufy na 1-2 sessions a zapamätaj si, že dobrí hráči neblafujú tak často ako si myslíš! Vo všeobecnosti existuje šesť vecí, ktoré musíte vziať do úvahy pri rozhodovaní, či blafovať, alebo neblafovať: váš image na stole, história stávok, vaša pozícia, sila vašej ruky a veľkosť stávky. Toto, ale už vie každý skúsený hráč.

Čomu sa vyvarovať?

Držať jazyk za zubami zaručuje, že neprezradíte žiadné informácie. Ignoruj otázky typu:

” Chceš call? Ukážeš, keď foldnem? Koľko máš ešte chipov? “

Silný pokrový hráč vie presne, koľko žetónov máte pred sebou a tieto otázky sa pýta, aby Vás počul hovoriť. V skutočnosti vôbec nejde o to, čo hovoríte, ale ako to poviete. Človek pod tlakom robí podivné veci. Pozorní hráči, ktorí sú skvelí v čítaní ľudí dokážu takmer presne odhadnúť silu vašej kombinácie a to len podľa toho, ako budete s nimi komunikovať. (Pauzy, skloňovanie, dýchanie, pohyb očných línii atď). Všetky toto sú informácie pre vášho súpera.

Poker nie je len kartová hra, ale hra ľudí hrajúcich karty. Preto je prvým krokom definovanie rôznych herných štýlov svojich oponentov je pozorovanie ich všeobecných tendencií a správania. Ak sa to, ale pýta opäť Jožko, kludne mu odpovedaj! Pri skúsených hráčoch je najlepšou voľbou mlčanie. Poker je hra pozorovania a tento faktor je centrálne jadro pokrového úspechu.

marriage-advice-poker-addiction-bluffing

 

 

 

 

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.