Pravidlá pokru vznikli na základe širokej škály nezvyčajných situácií, ktoré sa v pokri počas hry môžu vyskytnúť. Niektorým sa nevenuje veľa pozornosti ani tí skúsenejší pokroví hráči nemusia vedieť aké pravidlo platí v danej situácií. Poďme sa pozrieť na konkrétne situácie, ktoré dokážu zamotať hlavu aj skúseným pokrovým hráčom a dealerom.
Srdcia, Piky, Kríže, Kára
Alebo radšej Hearts♥, Clubs♣, Diamonds♦ a Spades♠. Rozmýšlali ste, či je niektorý “suit” silnejší ako ten druhý? Predpokladám, že asi veľmi nie. Vo väčšine pokrových hrách, alebo situáciách sú všetky 4 suits rovnocenné, napríklad taký Texas Hold´em, alebo Omaha. Existujú však hry, kde má suits presne určenú hierarchiu. Ak si niektorí z vás už stihli obľúbiť pokrovú variáciu Stud, určite ste si všimli, že suits sú tu rozhodujúce. V 7-karetnom Stude hráč s najnižšou kartou musí zaplatiť povinnú stávku, ktorá sa nazýva “Bring in”. Ak majú dvaja hráči rozdané nerozhodné karty nízkej hodnoty napríklad 2♠ a 2♦ – suit rozhoduje! Spades (najvyššia hodnota), hearts, diamonds a clubs (najnižšia). Rovnaké pravidlo platí aj v seven-card stud hi-lo, alebo Razz.
Split pot, kto dostane “nepárny” chip?
Rozdeľovanie potov v pokri nie je ničím špeciálnym. Stretávame sa s ním intenzívne hlavne v Omaha Hi-Lo. Čo sa, ale stane ak nám zostane po rozdelení potu ešte jeden najnižší nominálny žetón v hre (napr. 25ka)? Napríklad: Hráč 1 dostane 2550 v žetónoch a Hráč 2 dostáva 2575. Prečo je to ale tak?
- Pri “board” hrách s dvoma alebo viacerými vysokými alebo nízkymi rukami sa “nepárny” žetón pridáva do stacku hráča, ktorý sedí vľavo od Buttonu.
- V Stud a Razz hrách, ak sú dva alebo viac vysokých alebo nízkych rúk v Hi-Lo hre, nepárny žetón sa priradí k vysokej karte podľa jednotlivých suits.
- V Hi-Lo hrách sa nepárny žetón priradí víťazovi s najvyššou kombináciou. V týchto hrách, ak sú rovnaké ruky vyhrávajú vysokú aj nízku kombináciu, pot sa vždy rozdelí čo najrovnomernejšie.
Showdown, kto ukazuje karty?
Dokonca aj skúsení pokroví hráči si nie sú istí, kto má ukázať svoje karty v istých situáciach ako prvý. Určite ste sa na stole stretli so situáciou, kde v multi-way pote hráči na river odcheckovali a ani jeden z nich nechcel ukázať svoju ruku. Kto ukazuje karty ako prvý?
- Ak v poslednom kole stávkovania bolo odcheckované všetkými hráčmi, potom odkrývanie kariet jednoducho prebieha v rovnakom poradí, v akom hráči odcheckovali – začínajúc SB a akcia pokračuje v smere hodinových ručičiek. Ak hráč v neskoršej pozícii vidí, že je porazený, môže svoje karty zložiť face-down.
- Ak je na poslednom streete stávkovanie, potom posledný hráč, ktorý urobí “agresívnu akciu” – bet & raise – musí ukázať svoju ruku ako prvý pri showdowne. Po tomto kroku akcia opäť pokračuje v smere hodinových ručičiek okolo stola.
- V heads-up situáciach veľakrát vidíme ako jeden z hráčov zahodí karty a druhý súper vyhráva pot bez showdownu. Ostatným hráčom na stole sa to nepáči a argumentujú to tým, že víťazná ruka musí byť vždy ukázaná! Nie, nemusí. Aplikuje sa tu tzv.pravidlo “Last man standing“, čo znamená, že vyhráva posledný hráč s live hand.
Call, alebo Raise?
Klasická situácia s blindami napríklad 1500/3000. UTG otvorí minraise 6000 a UTG+1 hodí do stredu dva žetóny s päťtisícovou hodnotou bez akéhokoľvek verbálneho oznámenia. Call, alebo raise? Vo väčšine pokrových klubov som videla túto situáciu uznanú neskúsenými mladými floormi ako raise. Nie je to však správne rozhodnutie a jedná sa iba o call. Prečo?
Stačí si zapamätať jednoduchý trik. Ak sa odstráni žetón najmenšej nominálnej hodnoty (v tomto prípade je to stále 5k chip, nakoľko sú obidva žetóny rovnaké) a druhý žetón nepokrýva predchádzajúcu stávku jedná sa o call. Druhý žetón je potrebný na dorovnanie predchádzajúceho súperovho navýšenia. Argumenty typu: “Prečo nepoužil 5k + 1k žetón, keby chcel iba callovať?” Hmm, to neviem. Pravdepodobne ani on sám nevie, že jeho akcia bude uznaná skúseným dealerom stále iba ako právoplatný call!
Pridaj komentár