0 Shares 6775 Views

Pokrová ríša divov, alebo Only in Ireland!

jan 31, 2017
0 6776

Írsko je krajina špecifického pokru, ale aj veľkých, prestížnych medzinárodných festivalov. Íri na svojom ostrovčeku už v polovici 70.rokov veselo mastili 5 Card Draw, 7 Stud poker a o pár rôčkov neskôr aj Texas Hold´em. O najväčší rozmach pokru v Írsku sa postarala legenda írskeho pokru Terry Rogers. Hlavný zakladateľ Irish Open Poker festivalu v roku 1981. Ako vyzerala situácia u nás? U nás v Česko-slovensku vládol komunizmus s totalitnou vládou a centrálne plánovanou ekonomikou. Výraz poker je stále v slovníku neobjavených cudzích slov, sci-fi a tabu.


V Írsku som strávila šesť rokov svojho života a videla neuveriteľné veci, ktoré sa dajú zažiť iba tu. Írsko je nádherné a napriek nepodarenému schizofrenickému počasiu, ktoré tu panuje 365 dní v roku mi táto krajina prirástla doživotne k srdcu. Dnes sa na tomto zelenom ostrove pravidelne usporadúvajú svetoznáme pokrové festivaly ako European Poker Tour, World Poker Tour, Irish Open, Dublin Poker festival, Winamax Poker Open, IPO, alebo Norwegian Championship a mnoho ďalších. V tomto článku, ale nachvíľku zabudneme na poker a túto zaujímavú krajinu si priblížime z iného uhľa pohľadu. Toho zábavnejšieho.

Vitajte vo Wonderlande, alebo Only in Ireland!

Írska zelená má tisíc odtieňov, ale aj rovnaký počet značiek s ovcami. Fascinujúce je, že na každej značke je iné vyobrazenie ovce. Vedľa tohto atypického značenia sa môže na úzkej cestičke nachádzať ešte aj diera do ktorej sa zmestí celý človek. Po naplnení dažďovou vodou je z toho slušná jacuzzi. Vedľa cesty to zabije značka s označením maximálne rýchlosti 80km. Pod značkou je ručne vyrobená tabuľa írskym farmárom s nadpisom: Nebezpečenstvo! Obrovské posraté diery na ceste, hľadajte podľa šípky!

irske-znacky

Značenie je niekedy pekne mätúce, a to i keď ide o oficiálne dopravné značky. Niekedy jednoducho neviete kde máte vlastne ísť. Tá istá lokalita sa podľa značiek nachádza na obidvoch rozličných stranách. Nezľaknite sa ani výstrahy na trávnikoch v podobe červenej tabule, ktorá v doslovnom preklade znie: Zelená plocha pre deti, nie pre hovná vašich psov. A potom nemiluj Írsko pre svoju spontánnu otvorenosť!

picmonkey-collage

Najzábavnejšou časťou boli pre mňa vždy svojské a originálne oznámenia na kuse papiera na miestnych obchodíkoch. Napríklad:

“Terminál na karty je dodrbkaný, berem iba cash, mrzí ma to ľudkovia!”

“Dnes je zavreté chlapi! Som rozbitý z minulej noci, otvorím zajtra! “

Nekompromisná je aj odpoveď nespokojnému zákazníkovi Burger Kingu, ktorý napísal na ich oficiálnu stránku sťažnosť typu: „Najhoršie DRIVE THRU služby vôbec! Dokým Vy iba zoberiete objednávku, McDonald by už mal obslúžených 20 aút!“ Odpoveď Burger Kingu: „Tak prečo sa neodrbeš potom do McDonaldu jesť ich sračky!“ 

Íri sú neopísateľne úprimný a spontánny národ a slová ako Fucking, Fuck off, a Fuck sú bežne zaužívané frázy, ktoré už asi ani nikto nevníma ako nadávky, alebo urážlivé slová. Patria jednoducho k bežnému hovorovému slangu a írskej atypickej angličtine.

picmonkeyc

Ďalšou pikoškou sú Donkeys, teraz nemyslím tých pokrových! Somárikov v Írsku vlastní každý poctivý farmár. Z ich prepravou to môže byť sem-tam komplikované. Krajina divov si poradí aj s týmto druhom problému a oslíkovia sa zmestia do osobného auta, alebo aj do dublinského mestského autobusu. Na cestách môžte stretnúť aj húkajúcu sanitku polepenú reklamou na írske preslávené tmavé pivo Guinness! (ktoré chutí najlepšie čapované v miestnom pube)

picmonkO nezvyčajných veciach v Írsku by sa dali písať nekonečné romány na pokračovanie. Ako sa hovorí – ak nezažiješ, tak neuveríš – je v plnom rozsahu aplikovateľné na túto výnimočnú krajinu plnú dobrosrdečných, pohostinných a svojských ľudí!

Na čínskej reštaurácií Vás napríklad výstižne  varuje už jej názov: Čoskoro tučný! Po úzkej prašnej cestičke vedľa skalnatého útesa a s výhľadom na atlantický oceán si to môžete na aute spokojne valiť stovkou, žiadnu pokutu nedostanete! Rýchlosť je primeraná podmienkam. I LOVE IRELAND!

ccollage

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.