0 Shares 2740 Views

Famózny Irish Open a jeho história

jan 24, 2017
0 2741

V máji 1979 sa írsky bookmaker Terry Rogers ocitol v Las Vegas, kde mal stráviť tri dni. Zablúdil do Binion Horseshoe kasína a ocitol sa v strede najväčšej pokrovej hry na tejto planéte. Jeho oči sa rozžiarili vzrušením a jeho hráčsky inštinkt ho poriadne nakopol. Spriatelil sa s najväčšími, najhoršími a najlepších pokrovými hráčmi zo všetkých. Vtedy ešte ani netušil, že bude nástrojom šírenia Hold’emu do Írska a celej Európy. Terry Rogers bol človek, ktorý nikdy neskrýval svoje svetlo pod nádobou. Raz o sebe vyhlásil:

„Bol som najväčším a jediným faktorom v celosvetovom šírení konkurenčného pokru.“

Preslávený tournament director a pokrový profesionálny hráč, Liam Flood bol Terryho dlhoročný priateľ a kolega. Rovnako ako mnoho ďalších skvelých príbehov začína aj ich stretnutie.

“Terry a ja sme boli bookmakeri a boli sme veľkí konkurenti. Začali sme usporiadávať pokrové turnaje na charitu. Bolo to v polovici 70.rokov. Na turnajoch bolo niečo medzi 100 až 300 hráčov a hrali sme 5 Card Draw s £100-200 buy-inom. V tej dobe to bolo naozaj veľa ľudí, ktorí boli ochotní hrať karty za také peniaze.”

Každý rok Terry pravidelne odchádzal do Ameriky za obchodom. V máji 1979 mal pár dní voľno a šiel do Vegas. Všimol si jednu high stakes poker partiu a stretol sa s legendárnym Bennym Binionom.

Stávkarská Edge írskeho bookmakera

Hráči ako Benny Binion, Doyle Brunson a Chip Reese skutočne prechovávali k Terrymu veľkú úctu. Terry im dával skvelé a výhodné kurzy, lepšie ako akýkoľvek americký bookmaker v krajine, stále sa, ale uistil, že mal 20% edge. Spomína si víťaz World Series náramku a bývalý írsky olympijský plavec Donnacha O’Dea.donacha

Po World Series v roku 1979 sa Terry vrátil do Írska s veľkým entuziazmom. Stud a draw boli staré známe pokrové varianty v Írsku, ale nové varianty, ktoré videl vo Vegas ako No-Limit Holdem, ich porážali. Bolo to hlavne kvôli novému vzrušeniu a schopnostiam, ktoré sa dajú v hre využiť. V nasledujúcich rokoch sa vrátil do Vegas na World Series s Floodom. Jeho stávkové činnosti počas hry priniesli aj pozornosť miestnej polície. Terry a Liam boli zatknutí a uväznení za hazard v Las Vegas, čo bolo doslova ironická kombinácia, nemyslíte?

Terry Rogers zakladá Irish Open

Irish Open je najstarší No Limit Texas Hold´em pokrový turnaj v Európe a druhý na svete po World Series of Poker. Terry organizoval pokrové turnaje v Dubline od polovice 70.rokov a premenil ich na Irish Open v roku 1981. Irish Open, bol organizovaný pod záštitou organizácie charity fundraising, ktorú založil Terry. Každoročné Terryho výlety do Las Vegas a úspech prvého Irish Openu viedol k tomu, že americký hráči sa ujali splácania svojho dlhu vďačnosti za jeho veľkorysé stávkové služby. V rokoch 1982 a 1983 americký hráči opustili domácu pôdu a nahrnuli sa za pokrovým vzrušením do Írska. Donnacha a Liam spomínajú na túto americku inváziu s radosťou.

“Prvý rok im Terry poslal na letisko žlté Rolls Royce. Ďalší rok prišiel s bielym koňom, na ktorom Amarillo Slim, ktorý bol naozajstným jazdcom, odcválal z letiska. V týchto rokoch do Írska zavítali hráči ako Tom McEvoy, Jack Keller, Stu Ungar, Doyle Brunson, Chip Reese, a Perry Green z Aljašky. Bolo naozaj zábavné ich pozorovať, ako sa snažia zaplatiť za tovar v obci Killiney s čipmi z turnaja, ako to boli zvyknutí robiť v Las Vegas.“

doyle-texas-dolly-brunson

Terry, ktorý bol známy aj pod prezývkou „červená hrozba“, kvôli svojím svetlým hrdzavým vlasom. Nemal rád divákov, ktorí vysedávali v blízkosti turnaja a zbytočne rozptyľovali hráčov pri hre. Rozhodol sa, že by im bude účtovať rovnaký vstupný poplatok ako hráčom, ktorý zaplatili vstup. Potom získali privilégium prizerať sa hre. Jeho pohľad na poker bola vážna vec. Raz povedal:

 “Viete, poker nie je úpadkový. Títo muži pracujú na svoje živobytie.”

Terry bral svoje pokerové turnaje naozaj vážne a organizoval ich veľmi dobre. Bol dosť paranoidný, čo sa týkalo podvádzania a vždy trval na tom, aby dealeri sekali deck zvláštnym spôsobom. Vyhlásil ruku za neplatnú, keď videl, že niekto preložil karty akýmkoľvek iným spôsobom. Každoročný úspešný pokrový festival, mal vo svojom 25. ročníku významnú genézu. Príbeh je pretkaný triumfom a tragédiou. Terryho smrť v roku 1999 ochudobnila svet o vizionárskeho poker fanatika, ktorý mal neopísateľný vplyv na túto modernu hru najmä v Európe.

V roku 2005 paddypowerpoker.com poskytlo päťročné sponzorstvo festivalu a tým zabezpečilo budúcnosť Irish Openu, ktorý naďalej pokračuje v duchu Terryho, tak ako by to ocenil on sám. Vždy výborne organizovaný a vždy zameraný na hráčov.

rogersTerry bol skvelý človek, poker je skvelá hra, Dublin je skvelé mesto a toto bude najväčší turnaj aký ste kedy videli v Európe. – Presne tak, ako by sa to Terrymu páčilo.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.