0 Shares 5513 Views

Zdravie, rodina a šťastie

okt 06, 2016
0 5514

dn-profil2” Predstava zdravého životného štýlu pre mňa jednoznačne zahŕňa správne stravovanie a pravidelné cvičenie. “

Mám 40 rokov a obidvaja moji rodičia už nie sú medzi nami. Mal som úžasné detstvo a rodičia mi prejavovali lásku každý deň.

Prial by som si, aby tu boli so mnou o trošku dlhšie. Môj otec zomrel, keď mal 65. Vtedy som práve začínal svoju pokrovú kariéru. Bolo to na konci 90. rokov. Posledných šesť mesiacov jeho života bol najťažších. Pozorovať ako sa zo silného muža stáva krehký a bezmocný človek nebolo jednoduché ani pre jedného z nás.

Keď mal otec 16 rokov otvoril si svoj vlastný obchod s rádiami. Nikdy nepoznal svojho otca a jeho matka bola duševne chorá. Bol dieťa ulice už od svojich 4 rokov. Neskončil žiadnu školu, obchodoval kde sa dalo a bol typický šmelinár, ktorý robil čo mohol, aby zarobil nejaké peniaze. Keď mal 20 rokov začal boxovať za peniaze. Mal 7 krát zlomený nos. Rád si vypil, miloval vyprážané jedlá, fajčil, ale iba vtedy keď popíjal – takmer každý deň.

Medzi najkrajšie spomienky s mojím otcom patrí sedávanie vonku pri bazéne na záhrade. Nalial si pohár vína a zapálil cigaretu. Do vína si zvykol dať kúsky jablka a nechal ich tam močiť. Potom mi ich dal zjesť. Doteraz si pamätám, ako dobre to chutilo! Všetko to pitie, fajčenie a nezdravá strava ho nakoniec dostala a keď mal 65 rokov zomrel.


Moja matka bola najmladšia z 10 detí. Pochádzala z veľmi chudobnej rodiny v Rumunsku a žila v rodinnom domčeku, ktorý bol menší ako moja spálňa. Bola najmenšia z detí, a preto bola jediná dostatočne malá na to, aby sa prekĺzla do susednej záhrady. Tam uchopila slepačie vajcia a takto pomáhala nakŕmiť rodinu. Predtým ako som sa narodil ja a môj brat, mala 9 potratov (5 chlapcov a 4 dievčatá).

Teraz viem, že práve preto nás s bratom toľko ochraňovala. Všetky tie tehotenstvá si vyžiadali svoju daň. Prestala  fajčiť, keď som bol ešte teenager. Vtedy som bol na ňu veľmi pyšný. Neskôr som jej kúpil dom vo Vegas, aby bola blízko mňa. Snažila sa žiť zdravšie.

Nemohla aktívne cvičiť kvôli zlomenej nohe, ktorá ju bolela a nevedela ani plávať. Pravidelne si však vyšla na prechádzku. Zomrela na mŕtvicu, keď mala 70 rokov. Počas vysoko rizikovej operácie dostala ďalšiu mŕtvicu, tá ochromila ľavú stranu jej tela a už nikdy neprehovorila. Posledných 8 mesiacov strávila na nemocničnom lôžku a nedokázala jesť ani piť. To už nebolo žitie! Nakoniec sa Boh ukázal a vzal si ju k sebe v spánku.

” Tento príbeh s vami zdieľam , aby som vám ukázal zmysel toho, prečo je pre mňa zdravie tou najvyššou prioritou! “


Rovnako ako každý, komu chýbajú rodičia. Mojim najväčším želaním by bolo, aby môj otec žil a mohol vidieť ako som vyhral svoj prvý WSOP náramok. Prial by som si, aby moja matka mohla byť na mojom uvedení do siene slávy, aby som s ňou mohol zdieľať tieto radostné okamihy. Kiež by som mohol zmeniť to, že moji rodičia by brali ich zdravie vážnejšie a mohli by tu so mnou byť ešte dnes. Ak sa spýtate starších ľudí, čo by si želali urobiť inak vo svojom živote, dostane odpoveď: žiť zdravšie!

 ” Toto je niečo, čo môžeme skutočne pochopiť až keď zostarneme.”

Ja som sa stal vegánom a tento spôsob života mi vyhovuje. Nikomu ho však nevnucujem! Každý si musí nájsť ten svoj. Stačí napríklad prestať fajčiť, obmedziť príjem cukru, jesť menej fast foodov, piť menej alkoholu a jesť viac zeleniny, začať cvičiť, chodiť na prechádzky, skúsiť jogu..

Nikdy nie je príliš neskoro začať sa starať o svoje zdravie, ale vždy sa môžete dostať do bodu, kedy už to nepomôže.

” Cesta tisícich míľ začína prvým krokom! “

dn-exercises

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.