0 Shares 26577 Views 1 Comments

Pokrová etiketa, alebo dealerovo peklo na stole

mar 08, 2017
0 26578 1

Nepísaná pokrová etiketa je stále na mnohých pokrových stoloch tabu. Môžete si byť istí, že dokonca ani profesionálni hráči pokru neovládajú všetky pravidlá pokrovej etikety pri živej hre. Je tento element pokrovej neznalosti v hre ospravedlniteľný? Správanie hráčov za pokrovými stolmi je vizitkou ich charakteru a nevedomosti. Pozrime sa spolu na všetky tie drobné detaily, ktoré sú súčasťou tejto skvelej hry. Verím, že každý si tu nájde niečo, čo nerobí správne. Pozrime sa na život pokrového dealera v jednotlivých situáciach.


Pozdrav

Najlepšie, čo môže hráč urobiť v tejto “predturnajovej” fáze je: Pozdraviť dealera. Ak pridá krátky úsmev, keď sa pohodlne usádza na svoje miesto, tiež nič nepokazí. Nepovinné, ale milé a slušné gesto. Určite prinesie na stôl viac pozitívnej energie ako, keď si hráč sadne za stôl bez slova. Mama ťa naučila pozdraviť, ukáž, že s tebou nestrácala čas..

Rozdávanie kariet

Turnaj začal a dealer začne rozdávať hole cards hráčom. Venuj dostatočnú pozornosť každej z dvoch kariet, ktoré tvoria tvoju handu. Niektoré pokrové stoly sú pokryté menej kvalitným povrchom a karty sa šmýkajú kade-tade i napriek snahe dealera nasmerovať ich čo najlepšie k jednotlivým hráčom. Toto, ale nie je jediný dôvod. Chytaj si svoje karty!

Prečo? Zabrániš hlavne zbytočným misdealom, kde ti súper omylom zhrabne tvoje eso. Zabrániš spomaleniu hry a udržíš jej dynamickosť. Card dead obdobie v kombinácií s pravidelným opakovaním miešaním kariet nie je extra zábavou na stole ani pre hráčov, ani pre dealera.

Ochrana hole cards

Keď si už zvládol chytanie kariet, skús aj ich ochranu. Chráň si svoju handu! Polož si na karty žetón, kartové ťažítko, alebo svoju ruku. Každý hráč je zodpovedný za svoju handu a jej ochranu.

Prečo? Predídeš situácii, kde tvoje karty omylom zoberie súper, alebo muckne dealer. Ďalej predídeš zbytočnému obviňovaniu dealera pre svoju neznalosť. Pravdepodobne ušetríš aj drahocenné levelové minúty, ktoré premrháš kričaním na floora a riešením situácie na stole, ktorá aj tak skončí v tvoj neprospech.

Foldovanie

Osobne moja druhá najobľúbenejšia časť hneď po ante. Pokiaľ si nemal obrnu, alebo netrpíš svalovou dystrofiou. Foldni svoje karty ako chlap! Chce to naozaj iba trochu snahy, aby si foldol karty do stredu stola, čo najbližšie k dealerovi.

Neposúvaj ich na 5x po milimetri, ani nezahadzuj opačným smerom od dealera. Dealer sa musí počas večera po karty natiahnuť nespočetne krát a zábava to určite nie je. Ak sedíš napríklad na prvej stoličke na ľavej strane od dealera, svoje karty zbrklo foldneš hráčovi na štvorke, namiesto elegantného posunutia kariet dealerovi jeho smerom. Gratulujem si ďalší pokrový imbecil!

Prečo to máš robiť? Po prvé nebudeš zaradený dealerom a vnímavejšími hráčmi pri stole do spomínanej kategórie. Uľahčíš prácu dealerovi, ktorý určite nevyhral svoj chrbát v lotérií. Možno sa to nezdá, ale hra je v konečnom dôsledku tiež oveľa svižnejšia.

100% Check

„Už som checkol!“ A je to tu zase! Kedy checkol? Čumím na neho už 3 minúty…

Checkuj, tak aby to vedel aj dealer! Verbálne, alebo výrazným poklepaním po stole. Nečuduj sa, že dealer zostáva často na pochybách, keď spomaleným pohybom škrabkáš jedným prstom po stole, zdvíhaš opakovane hore-dole svoj stack v snahe miešať žetóny, alebo ním len búchaš po stole. Nevýrazne si poklepeš pravou rukou po hrudi, alebo po ľavom ramene pri svojej “Pro póze”.

Prečo to máš robiť? Opäť zrýchliš hru a zabrániš akcii mimo poradia. Dealer neupadne do spavej kómy pri nezmyselnom pozeraní na teba..a mnoho ďalších dôvodov.

Posúvanie Buttonu

Chceš pomôcť dealerovi, tým, že posunieš button k ďaľšiemu hráčovi?

Toto milé gesto je nápomocne, hlavne ak je pokrový stôl obrovský. Nezabudni však na to, že mu pomáhaš len vtedy, keď dealer o tomto fakte vie. Daj dealerovi vedieť, že si button posunul! Zaklop s ním decentne 1-2-krát po stole, upútaš jeho pozornosť, alebo to oznám slovne. Tvoj dobrý zámer sa ľahko zmení na mätúci a skončí misdealom, alebo trojitou akciou, kde už nie je cesty späť.

OMG…Ante Up?

Jednoznačne najobľúbenejšia fáza každého dealera! Je neuveriteľne fascinujúce ako sú niektorí hráči schopní nepostnúť ante každú jednu ruku od začiatku ante fázy až do konca turnaja. Títo jedinci dokážu zniesť napomínanie dealera celé hodiny a pritom sa ešte prihlúpo usmievať. Tí, ktorí sa pravidelne za svoju nepozornosť ospravedlňujú aspoň dávajú dealerovi malú nádej, že ďalšiu ruku tam to ante dajú. ANTE UP, znamená túto ruku, ale aj tú ďalšiu a ďalšiu…. až naveky respektívne až do SEAT OPEN!

Rozmieňanie žetónov

Ak si z tých hráčov, ktorí si radi stavajú svoje žetónové pyramídy nie je na tom nič zlé. Tieto farebné zámky pôsobia impozantne a vytvárajú tvoj celkový table image. Dealerovi, ale nepomáha fakt, že odmietaš dať ako ante dva stovkové žetóny, lebo ti to naruší konštrukciu. Každú ruku tam radšej hodíš tisíckový žetón, pretože chceš zozbierať všetky stovky zo stola.

Ukáž svoju ochotu na stole! Ak ťa dealer požiada o rozmenenie 5000 žetónu budeš na neho pozerať nenávistným pohľadom a odmietneš žetón rozmeniť. Okrem toho, že v tomto prípade výrazne spomaľuješ hru stávaš sa aj ďalším kategorizovaným idiotom na stole. O svoj farebný zámok aj tak prídeš na najbližšom color-upe.

Splashing the pot

Ďalší bonbónik na pokrovej torte. Hráč potrebuje len trochu zdravého sedliackeho rozumu, aby pochopil, že hádzanie svojich žetónov priamo do potu je neakceptovateľné z viacero dôvodov. Dealer nemá schopnosť spomalenia času, a práve túto magickú schopnosť by potreboval na to, aby stihol preveriť správnu hodnotu žetónov, ktoré hráč takto elegantne hodí do potu.

Táto ľahkovážnosť jednotlivca znepríjemní hru všetkým na stole. Pot musí byť následne prerátaný a celá situácia dokáže pekne odkrojiť aj z turnajového levela. Nehádž svoje žetóny priamo do potu, ale ich jednoducho umiestni pred seba, predídeš veľa zbytočným nepríjemnostiam.

Coaching

Nekritizuj hru iných hráčov na stole. Je to neslušné a nevhodné. Áno, je to pekný tilt, keď donkey callne tvoj second barrel na turne za ½ svojho stacku s gutshotom. Hru tohto hráča, ale svojím opodstatneným koučovaním nezmeníš, stále si bude myslieť, že on to už musel dať, lebo.. Šetri energiou a počkaj si na svoj spot!

Angle-shooting

Jeden z najzaujímavejších a najdiskutovanejších elementov v pokri. Angle-shooting je chovanie, ktoré sa pokladá za silné etické porušenie pokrových pravidiel. Tento druh správania dokáže na stole poriadne zdvihnúť žalúdok všetkým prítomným. Za Top angle-shootera v dejinách pokru sa nepochybne pokladá Ivan Freitez, víťaz EPT 7 Grand Final Madrid 2011 za €1,500,000!

Slowroll

Nikto nemá rád slowrolly. Je veľký rozdiel dostať slowroll od pokrového začiatočníka pre ktorého je všetko na stole nové, alebo od skúseného hráča, ktorý sa v spomalenom otáčaní kariet vyžíva. Pravidlá sú jednoduché: Poslúchaj pokyny dealera! Dealer oznámi, kto má ukázať karty ako prvý (poďla aktuálnych pravidiel kasína/pokrového klubu).

Ak máš Stone Cold Nuts, ukáž svoju ruku ako prvý! Ak máš právo vidieť ruku svojho súpera, pretože má svoje karty ukázať ako prvý, stačí oznámiť, že máš nuts a počkať nech sú karty ostatných súperov otočené podľa správneho poradia. Nevzbudzuj u súpera zbytočne pocit, že drží lepšiu kombináciu, keď vieš, že ju máš ty!

Speechplay a Akcia mimo poradia

Ak si sa rozhodol svoju trash handu foldnúť, zahoď svoje karty, čo najnižšie. Ak ich zbytočne pri folde nadvihuješ, malo by ťa napadnúť, že si práve ovplyvnil celú ďalšiu akciu na stole. Nediskutuj o svojej foldnutej ruke počas hry, nikoho nezaujíma tvoja J6 kombinácia a iba opäť narúšaš pokojný priebeh hry.

Nesnaž sa o žiarivý Speechplay aka William Kassouf v multi-way pote (3 a viac hráčov s live hand). Toto nie je dovolené a zbytočne sťažuješ prácu dealerovi, ktorý musí podľa pravidiel na teba zavolať floora. Neukazuj svoje karty skôr ako sa má, ani svojmu nehrajúcemu súperovi, ani cicuške, čo sedí už hodiny za tebou. Mal by si tiež vedieť, že akcia mimo poradia (fold, bet, call), alebo opustenie svojho miesta predtým ako si na rade dáva ostatným dôležitú informáciu. Všetky tieto elementy ovplyvňujú výsledok hry.

Shut up!

Zbytočne nerozptyľuj dealera otázkami počas ruky. Tvoja otázka určite nespasí svet od vysokých daní a korupcie, a preto môže ešte chvíľu počkať. Dealer potrebuje sústrediť svoju energiu na správne prerátanie stacku, alebo prehodnotenie danej situácie. Tvoje neustále hučanie svojho neomylného názoru mu v tej chvíli bije na všetky pokrové zvony v hlave.

Buď tolerantný a buď ticho. Nechaj dealera dokončiť to, čo práve robí a tvoja otázka bude určite zodpovedaná. Opraviť dealera je dovolené, všetko záleží od spôsobu komunikácie.

Bariéra

Nepriestrelná bariéra, alebo laktový rozťahovač. Toto platí hlavne pre hráčov na miestach 1 a 9 (prípadne 10). Vážiš 110+ a ešte sa roztiahneš na celý stôl ako z labutieho jazera. Dealer cez teba iba s ťažkosťou dokáže hodiť kartu ďalšiemu hráčovi, ale tebe to nedôjde ani v 3.leveli. Žetóny si položíš, čo najďalej od seba do osmich rozheganých kopiek a neustále pohybuješ s tými macatými rukami hore-dole počas rozdávania kariet. Z času na čas ešte kvalitne oľaktuješ dealera a nenapadne ťa posunúť svoje telo o 15-20 cm ďalej.

Dealerovi neopísateľne sťažuješ jeho prácu a nenávidí ťa! Ak si už stihol aspoň 3x otočiť dealerovi kartu počas rozdávania, vedz, že to nie je náhoda…Ruky za chrbát a zamysli sa nad svojou arogantnou nevšímavosťou..

Chyba dealera

Koľkokrát si už videl, že dealer otočil tvoju, alebo súperovú kartu pri rozdávaní hole cards? Ak si tento jav ešte nezaradil do kategórie náhodných javov, tak to urob čím skôr! A zabudni na to otočené eso už ti nepatrí. Pokroví dealeri nie sú stroje, ale ľudia, ktorí cítia únavu a robia chyby. Nemá zmysel začať arogantne hádzať karty po dealerovi.

Do rovnakej kategórie náhodných javov môžeš zaradiť aj výsledok svojej akcie. Ak ruku prehráš, dealerovi je to rovnako jedno ako keď ruku vyhráš. Dealer nenesie žiadnu zodpovednosť za finálny výsledok partie. Nauč sa zobrať zodpovednosť za svoju akciu a nebuď uplakaný looser, ktorý za prehratú ruku obviní rozdávajúceho dealera.

Zlých návykov a pokrovej nevšímavosti sa dá zbaviť iba ak naozaj chceme ovládať túto pokrovú etiketu nepísaných pravidiel. Učíme sa celý život a zbaviť sa zlých zvyklostí nie je nikdy neskoro. Už si zistil ako znepríjemňuješ prácu pokrovému dealerovi na stoloch práve Ty?


Chceš byť freelancer? Nepoznáš tých správnych ľudí? Našiel si, čo si tak dlho hľadal!

One Response

 1. Angle Shooting King Ivan Košárko (CZ)

  Vysvetlivky: Na GPT Rozvadov GTD 200k na turne s nuts hádže z výšky chipy. Pred dopadom chipov v hodnote call hlási raise, po zavolaní Floormana skormútene hovorí, že sa pomýlil a tak nútene minraisuje… vyprovokujúc push od neštastníka s TPTK. Obohacuje túto zvrhlosť o slowroll showdownu! KKT par excellance! Vzápätí sa chváli z ktorého EPT turnaja to opajcol a úprimne sa raduje…Kartibožie mlyny ho pomelú ešte v ten deň…

  Angle-Shooting – Using unfair tactics.
  Usage: A poker player who uses various underhanded, unfair methods to take advantage of inexperienced opponents. The difference between an angle shooter and a cheat is only a matter of degree. What a cheat or thief does is patently against the rules; what an angle shooter does may be marginally legal, but it’s neither ethical nor gentlemanly. Nor is it in the spirit of the game. Unfortunately, poker is not a gentleman’s game. In addition to learning how to protect yourself against cheating players, you must learn to watch out for the angle shooters. See “Angle”.
  Angle: An action that isn’t against the rules, but still incorporates unfair tactics.
  Usage: A maneuver, usually on the border between legality and illegality (but usually clearly unethical), to take unfair advantage of another player. Extreme example: Some clubs consider putting fewer chips than required into the pot an uncompleted bet that is not valid until completed, and that, furthermore, can be removed until such time as sufficient chips are bet. (Fortunately, there aren’t many such clubs.) In such a club, you bet $100 and another player puts in $99. You show your cards, which have him beat. He says, “I put in only $99; I didn’t call your bet.” He withdraws the chips. Of course, if he had you beat, he would quietly take the whole pot. If someone pointed out at that juncture that he called only $99, he would probably say, “Oh, pardon me, just an oversight; I meant to call,” add the missing chip, and then drag the pot. All of that is part of an angle.

  Reply

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.