0 Shares 11622 Views

Dealerská Superstar: Andy Tillman

okt 25, 2016
0 11623

Ďalší rozhovor som urobila s mojím americkým kolegom a WSOP dealerom roka 2014 Andy Tillmanom. Andy je v pokrovej komunite legendárne známy hlavne z World Series of Poker finálových stolov. K pokrovému úspechu sa prepracoval naozaj poctivo. Teraz je súčasťou každoročných festivalov ako sú EPT, WSOPE a WSOP v Las Vegas. Prečítajte si o skúsenostiach od profesionálneho dealera, pre ktorého je práca aj životným štýlom a vášňou.andy-t

Ahoj Andy, mohol by si sa v krátkosti predstaviť našim čitateľom? Prezraď nám niečo zo svojho súkromia.

Pôvodne pochádzam z malého farmárskeho mesta Bayard v Nebraske. Pred nedávnom som sa oženil a spolu so svojou ženou Marie žijeme vo Švédsku. Manželka sa tiež angažuje v pokrovom priemysle spolu so mnou, čo je pre nás vzťah výhodou. Ja osobne sa v pokrovom svete pohybujem už 14 rokov. Na významných poker festivaloch som začal pracovať od roku 2008. Začiatky boli samozrejme ťažké. Začínal som ako chip runner v malom meste Deadwood v južnej Dakote. Postupne som sa krok za krokom vypracoval až na hlavného poker manažéra. Bola to dlhá cesta za úspechom!

Ako sa tvoj život spojil s pokrom a aké boli začiatky? Pamätáš si to ešte?

Chodil som do kasína hrávať skoro každý víkend, a tak som sa dostal k práci dealera. Zopár krát som tam zablúdil aj cez týždeň, vtedy som ešte študoval na univerzite. Kasíno otváralo kurzy pre dealerov, tak som to skúsil. Začal som pracovať ako dealer, a to bol začiatok mojej poker kariéry. Bolo to ťažké, predtým som ešte nikde nepracoval. Našťastie v tej dobe poker prežíval svoj najväčší boom a veľmi rýchlo sa stal obľúbený v celej Amerike. Vtedy bolo v kasíne vždy veľa ľudí, teda bolo čo robiť a ja som sa všetko učil za pochodu.

Prejdime teda hneď k tvojim pracovným skúsenostiam. Od tvojich začiatkov ubehlo už pár rokov a odvtedy si nazbieral skúsenosti po celom svete. Pracoval si ako freelance poker dealer, floorman, poker manažér. Existuje vôbec miesto, kde si ešte nepracoval? Kde si si to najviac zamiloval?

Pracoval som ako dealer a floorman takmer po celej Amerike, Európe, Karibských ostrovoch a aj západnej Ázii. Zatiaľ som nepracoval ešte v Afrike, Číne, alebo Austrálii. Vždy mám záujem o nové destinácie, ktoré som ešte nenavštívil. Toto je to, čo si užívam asi najviac. Možnosť uvidieť a spoznať nové krajiny a veci, ktoré by som inak asi vôbec nepoznal. Vždy som si užíval atmosféru na WSOP v Las Vegas. Mojimi najobľúbenejšími miestami sú Monaco, Praha a Dublin. V poslednej dobe som si veľmi obľúbil aj Berlín. Poker festivaly sú tam na vysokej úrovni, hrá sa kvalitný poker a nechýba ani skvelá atmosféra.

(pozn.Prvý turnaj v Európe bol pre Andyho práve WPT Bratislava v 2009)

at

Spomenieš si na nejaký konkrétny poker festival prípadne turnaj, ktorého si bol súčasťou a stal sa pre teba z nejakého dôvodu nezabudnuteľným?

Týmto festivalom bude festival, ktorý sa opakuje každoročne v Dubline a je ním Norwegian Poker Championship. Vytvoril som si k nemu vzťah už od jeho prvej premiéry v Rige. Teraz pokračuje v írskom Dubline už asi piaty rok. Je to úžasný pocit stretávať každoročne tých istých hráčov, ktorí si prídu zahrať karty na svoj obľúbený festival bez ohľadu na to, kde sa koná. Všetci sa za tie roky už dobre poznáme a vždy je to ako veľká „stretávka“. Celý festival je o spoločnej zábave pri pokri a v miestnostiach vládne neopísateľná atmosféra.

(pozn. Dealer si napr.musí vypiť na stole panáka, keď mu hráč objedná. Viete si predstaviť ako veselo na stoloch môže byť 🙂 Festival láme každoročne rekordy s počtom cash game stolov, rekord je 65 live stolov.)

Poďme teraz spoločne porovnať poker a pokrových hráčov u nás v Európe s americkým štýlom hrania kariet. Môžeš nám povedať aké rozdiely vidíš ty ako profesionál?

Môžem určite skonštatovať, že existuje veľký rozdiel v hre u nás v Amerike s tou v Európe. Američania sú dosť konzervatívni vo svojej hre. Na turnajoch tiež nie je toľko overlay-ov ako býva tu v Európe. V spojených štátoch existuje veľmi veľká  „medzera“ medzi priemerným hráčom a hráčom ktorý hrá poker profesionálne. Keď sa v USA zakázal online gambling, vytvorila sa tu akási pokrová prepadlina, ktorá spôsobila, že mnoho hráčov prestalo hrať, alebo obmedzilo hranie. Európsky hráči tento problém nemali a ich možnosti hrať online, alebo live poker práve naopak rástli. Hra sa tu stala aj viac agresívnejšou, a to ich tiež robí Európanov lepšími hráčmi.

Verím, že musíš mať množstvo zaujímavých a zábavných príhod, ktoré sa odohrali za pokrovými stolmi. Mohol by si nám nejaký prezradiť?

Spomínam si na jeden. Pracoval som na WSOP v New Orleans a festival bol napráskaní hráčmi. Deň predtým sme sa vybrali von, partia dealerov spolu s hráčmi, skončili sme na veľkom koncerte a dosť popili. Na druhý deň sme pokračovali v turnaji, niektorí ani nestihli poriadne vytriezvieť. Jeden z dealerov na tom nebol zrovna najlepšie, ale nemohli sme nikoho pustiť domov. Tento dealer sa snaží neodpadnúť na stole, poctivo rozdáva karty a posúva sa zo stola na stôl podľa predpísanej procedúry, snaží sa nikoho neovracať. Zo zadného vrecka mu trčí kus igelitovej tašky, ktorá sa dáva do košov. Očividne je pripravený na najhoršie. Najlepšie na tom je, že skoro na každom stole sedí niekto, kto s ním bol minulú noc tiež vonku na party. Je zábavné sledovať všetky tie situácie..

Nakoniec po pár hodinách ho počujem kričať: „ Flóóóóóóóóóoóór!!!“. Floorman beží rýchlo ku stolu a prekvapivo zisťuje, že dealer je v poriadku, ale hráč, ktorý s ním minulú noc pil sa mu na stole povracal. Dealer bol na danú situáciu pripravený a stihol pohotovo podať hráčovi  igelitku na smeti, ktorú nosil celý čas so sebou v zadnom vačku nohavíc. Hráč uteká preč od stola s hlavou strčenou v taške. Nakoniec už ani nie je schopný sa vrátiť dohrať turnaj. Skončil vyblindovaný z turnaja. Na tento zážitok určite tak skoro nezabudne.

andy-til

Posledná „Lucky 7“ otázka: Mohol by si nám nakoniec zhrnúť hlavné výhody vs. nevýhody poker freelance jobu?

Samozrejme. Najväčšou výhodou freelancingu je, že nemusíte prechádzať denno-denne klasickými predpísanými smenami. Vytvárate si svoje vlastné pracovné hodiny a všetko, čo chcete robiť medzitým je len na Vás. Práca vyžaduje veľa cestovania do rôznych krajín a dáva vám neuveriteľné možnosti vidieť nové veci a miesta, o ktorých by ste predtým ani nesnívali. S ľuďmi, s ktorými pracujete si vytvoríte výnimočné vzťahy a stanú sa vašou druhou rodinou. Je to skvelá životná a pracovná skúsenosť, ktorú nemá každý možnosť dostať.

Sú tu aj nevýhody tejto práce. Veľa času trávite cestovaním a preč od domova a vašej skutočnej rodiny. Je ťažšie žiť normálny život a s ním veci spojené ako napríklad kúpiť si dom a niekde sa usadiť, snažiť sa mať normálny vzťah. Raz ste doma a potom opäť dlho preč a spojiť toto všetko do normálneho každodenného života je veľmi ťažké.

Andy, ďakujem za rozhovor YOU STAR! 🙂

 

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.