0 Shares 17588 Views

Dag Palovič: Byť nápomocný, v tom vidím skutočný úspech!

máj 03, 2018
0 17589

Dag Palovič je meno, ktoré pozná v pokrovom svete každý slovenský hráč. Najúspešnejšia pokrová jednotka, bývalý člen PS Pro Teamu a dvojnásobný finalista série EPT. Dag moderoval v rádiu aj televízii, bol generálnym riaditeľom slovenskej pobočky nadnárodnej reklamnej agentúry. Dag je autorom kníh Ako sa stať Poker Pro a Karmínový dvojdolár. Podľa hendonmob SLOVAKIA ALL TIME MONEY rebríčka mu stále patrí fantastická 3.priečka s výhrami v hodnote $920,651. Dag sa už aktívne hraniu pokru istú dobu nevenuje, ale ako profesionálny pokrový hráč dosiahol skvelé výsledky. Čo sa stalo a prečo na poker zanevrel?

Ahoj Dag! Ľudia ťa poznajú najmä ako moderátora a profesionálneho pokrového hráča. Avšak, z pokrového sveta si sa nám vytratil. Môžeš nám prezradiť, čo všetko sa v tvojom živote zmenilo?

Asi všetko. Odsťahoval som sa z najrušnejšej ulice v centre Bratislavy (Obchodná ulica, pozn. editora) do malej dediny, kde nie je ani krčma, ani obchod. Začal som si pestovať vlastnú zeleninu a ovocie. Dal som sa na štúdium jogy, meditácií. A môj život sa začal byť viac spojený so zámerom pomáhať ľuďom.

V poslednej dobe si veľa cestoval a venoval sa duchovnému rozvoju svojej osobnosti, kde všade ťa zaviedlo tvoje srdce a prečo?

Prečo netuším, skrátka som sa tam ocitol. Bol som na 10 dennom pobyte “Vipassana retreat” v Thajsku, kde som denne 10 hodín meditoval a celú dobu bol bez rozprávania, mobilu, internetu, kníh, hudby. Tiež v Thajsku som absolvoval kurz Líder jogy smiechu.

Z neho som sa  premiestnil do Indie a odtiaľ odišiel ako absolvent kurzu Joga a stress manažment, ako i 500 hodinového kurzu učiteľa jogy v škole s certifikátom od Yoga Alliance USA a tiež s podpísaným memorandom, že som sa po tvrdom a intenzívnom výcviku stal Ambasádor Beeing Blissful Meditation. Absolvoval som tiež osemtýždňový americký kurz “Znižovanie stresu pomocou vnímavosti”, či desať týždňový kurz metódy Wima Hofa, zameranej na zvládanie chladu a posilnenie imunity.

Naposledy si sa objavil na PS 2017 Championship v Prahe, kde si si zahral Prague Poker Cup. Aký to bol pocit sedieť opäť za pokrovým stolom? Nechýbajú ti staré pokrové časy?

To bola viac menej taká symbolická rozlúčka, v Prahe to v decembri 2007 vlastne začalo, v Prahe to v decembri 2017 vlastne skončilo. Nechýbajú. V živote som mal to šťastie, že som sa dávno dávno naučil žiť pre dnešok a nie včerajšok, či zajtrajšok. Počas hry to bol pocit rovnaký ako tých 10 rokov dozadu. Prelínal sa však s pocitom, ktorý mi potvrdil, že nechcem žiť z “nešťastia, hnevu, smoly, celkovo negatívnych emócií” iných ľudí.

Myslíš, že sa k profesionálnemu hraniu pokru už nikdy nevrátiš? Je táto kapitola v tvojom živote úplne uzavretá?

Nikdy Nehovor Nikdy sa vraví a ono to aj platí, ale v tomto prípade myslím, ako vnímam duchovnú cestu, ktorú som nastúpil, že u mňa už nie je priestor na žiadnu formu zarábania peňazí, vychádzajúcu z materiálnych ľudských potrieb. Pred pár rokmi som zažil situáciu, že mal jeden chlapec, ktorému som “vzal pot” na stole v hre so slovami: “Ja viem, že to máš. Je to proti matematike, ale ja Ti to dám, Ty to máš, ja mám osem percent.” Dorovnával som 100 Eur do potu 200 a jedna z dvoch kariet do postupky mi prišla. Vtedy som už mal pocit, že všetci sme jedna energia, začínal si uvedomovať, že výhra v pokri nie je z môjho pohľadu spojená s pozitívnou energiou.

Naviac, keď niekomu vezmeme na stole jeho výplatu, a to je jedno, že ju tam dal dobrovoľne, nebude nám priať šťastie, veľa zdravia a dávať lásku. Úplne naopak to je v prípade, ak si niekto kúpi za pár eur knižku, z ktorej si niečo vezme do života. Výhra niekoho je vždy spojená s niekoho iného prehrou, nech ide o akúkoľvek oblasť života. Naopak, keď si niekto skrášli život, vďaka knižke alebo workshopom, je ten pocit o niečom úplne inom.

Mohol by si nám prezradiť niečo viac o tvojej novej knihe OTVOR OČI, v ktorej sa venuješ rôznym zaujímavým témam. Čo stálo za prvotnou myšlienkou napísania tejto knihy?

Tá kniha mala pôvodne vzniknúť ako komerčná kniha s názvom Manuál na ženy a sex. Celý koncept som mal pripravený, napriek tomu knižku nie a nie napísať. Vôbec to nešlo. Do poznámok mi začali pribúdať ďalšie a ďalšie témy, postupne z ďalších a ďalších oblastí. Nakoniec je knižka rozdelená do tém Muži a ženy, Sex, Zdravie, Strava, Emócie, Psychológia, Šťastie, Duchovno, čiže v nej ide o celý život ako taký.

Rok dozadu som zrazu na tom istom mieste v Lillo na pláži Kamala v Thajsku napísal za 80 hodín z mojich poznámok toľko materiálu, že boli hotové dva diely – aktuálne píšem tretí a už sa tvorí bodový obsah štvrtého. Tiež som sa nechcel hrať na Vševedka, tak som si povedal, že oslovím odborníkov a poprosím ich o recenzie odborných častí. Nakoniec sa ich nazbieralo 20, pričom 90 % z nich som dohodol bez predchádzajúceho osobného kontaktu.

Nachádza sa medzi nimi cca 6-7 ľudí patriacich vo svojom obore k absolútnej svetovej či európskej špičke, niekoľko profesorov, viacero lekárov, či ľudí z s titulom PhD z ich branžde. Na základe ich pripomienok som toho “musel” upraviť skutočne nesmierne málo, jednu kapitolu som pre rozdelený názor odbornej verejnosti vymazal. Nakoniec ide o knižku, ktorá má za úlohu ukázať čitateľom iné uhly pohľadu a najmä spôsoby ako žiť šťastne a bez problémov.

Rovnako som napísal OTVOR OČI bez nároku na honorár a občianske združenie, ktoré ju vydalo, vynaloží príjmy z nej na otvorenie transformačného centra zameraného na jogu, meditácie, TAO, stres manažment, ktoré bude organizovať rôzne workshopy, semináre a vykonávať publikačnú činnosť v týchto oblastiach.

Počas cestovania, ktoré si absolvoval na svojich potulkách po svete si sa musel stretnúť s množstvom zaujímavých a výnimočných ľudí. Kto otvoril oči tebe a najviac ťa inšpiroval?

Mne sa oči otvárali a otvárajú postupne, priamo pri žití života. Nesmierne inšpiratívne pre mňa bolo stretnutie s umelcom a filozofom menom Baba Mourya v Indii, s ktorým som strávil veľa veľa času v dialógoch o živote. Počul som ho na jednej prednáške 10 minútovej, kde rozprával veci, ktoré cítim a šírim tiež, akurát jeho štýlom. Nakoniec sme sa stretli viackrát, strávili v dialógu množstvo hodín (veľakrát som mu ukázal v knižke inými slovami napísané, čo práve povedal), absolvovali spolu aj 600 kilometrovú cestu indickými cestami-necestami a sme dobrí priatelia. Prijal dokonca pozvanie do tej spomínanej malej dedinky, tak už pripravujem aj ďalší program jeho cesty s workshopmi na Slovensku, v Rakúsku, Maďarsku a možno Čechách.

Existuje niečo, čo by si túžil dokázať, alebo zažiť? Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Mne sa splnilo v “živote založenom na materiálnom úspechu” všetko čo som si vysníval. Ako malý som hral vo filmoch, trinástich som dostal do rúk mikrofón a ďalších 15 rokov som s ním strávil pred kamerami v televíziách, či v rádiách. Stretol som množstvo osobností z celého sveta. Štyri roky som bol riaditeľ úspešnej zahraničnej e-reklamnej agentúry. Precestoval som takmer celý svet. Celé to zavŕšil poker.

Jazdil som tie najlepšie komerčne dostupné autá, mal som hodinky, čo stáli viac než nové auto, nosil som oblečenie od špičkových talianskych a francúzskych dizajnérov. Podľahol som vtedy jednej obrovskej ilúzii o úspechu. Dnes nemám také nič, nosím tričká za tri eurá, košele za  trinásť. Zbavil som sa pripútania ku kruhu materiálnych potrieb a túžob. Vďaka tomu som nadobudol však slobodu.

Nakoniec som našiel naplnenie môjho života v úplne iných oblastiach, keďže podľa môjho presvedčenia, sme všetci jedna energia, aj keď tu sa nám zdá, že nás je takmer osem miliárd a každý sme individualita, pre mňa sme všetci jedno. Túžby ani plány nemám už žiadne. Teraz mám zámer byť s mojimi skúsenosťami a vedomosťami nápomocný ľuďom a spoločnosti. V tom vidím skutočné naplnenie života, v tom vidím skutočný “úspech”.

Dag, na záver mi dovoľ, aby som sa Ti v mene mojich čitateľov poďakovala za to, že si súhlasil s rozhovorom. Viac o Dagovej novej knihe Otvor oči sa dozvieš TU.

 

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.